2124114801-murale-lodz.jpg

Za co tak naprawdę kochamy murale?

Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się kiedyś zatrzymać nagle przy fascynującej fasadzie budynku udekorowanej barwną farbą. Wielkoformatowe dzieła sztuki oszałamiają oraz potrafią nas bardzo pozytywnie zaskoczyć swym umiejscowieniem. W polskich miastach bez wątpienia jest ich coraz więcej – codziennie olśniewają mieszkańców okolicy oraz skupiają ciekawych sensacji podróżników.

Przestrzeń publiczna lubi rozmaitość oraz wszystko to, co będzie mogło przyłożyć się do jej ubarwienia. Momentami wystarczy stosunkowo niewielka zmiana, aby znane nam miejsce, które przez wiele lat było identyczne, przeistoczyło się w nowy, atrakcyjny punkt spotkań. Kluczem wielkiego sukcesu takich właśnie wykończeń jest ich świetne umiejscowienie, znakomicie nakreślona kompozycja oraz pewien element zaskoczenia. Właśnie takim efektem zadziwiają nas właśnie murale Łódź jest wręcz doskonałym przykładem miasta, które potrzebowało ich do ubarwienia swoich szarych zakamarków. Miasto mogące uchodzić za nieinteresujące wabi aktualnie malarzy z całego świata. Oni z kolei, pozostawiając po sobie bezcenne pamiątki w formie pięknych wielkoformatowych grafik, skutecznie kuszą kolejnych obcokrajowców.

Tym, co w słynnych muralach wyjątkowe, jest z pewnością ich gabaryt, forma i unikalność. Każdy jest unikatowy i został zaprojektowany pod określoną elewację. Rozmaitość styli, lokalizacji oraz kontekstu skutkuje tym, że każda okolica może zacząć być dzięki nim odbierana w zupełnie nowy sposób. Każde dzieło sztuki tego typu będzie oczywiście podatne na sporo czynników zewnętrznych, takich jak między innymi pogoda czy planowane remonty. Właśnie dlatego tak je doceniamy, zajmując oczy i duszę każdą chwilą ich obecności w naszym otoczeniu.

Post Author: DzieciakStyl